niedziela, 16 grudnia 2012

David Foenkinos - Delikatność

David Foenkinos to współczesny francuski pisarz, który nie ukrywa swojego przywiązania do Polski, polskiej kultury i polskich pisarzy, a to za sprawą równie polskiej przyjaciółki, z którą spedzał ferie i wakacje w Zakopanem. Uwielbia Gombrowicza, a w każdej swojej książce umieszcza postaci dwóch Polaków, którzy rolę swą mają decydującą. Gdzie skryli się tym razem ?


,,Delikatność” to najnowsza książka tego niezwykle czułego pisarza, który chwyta za serca i ociepla uśmiechy swoich czytelników. Jak sam mówił, to dzięki niej zyskał popularność we Francji, cieszy się więc niezmiernie mogąc wydać tę książkę w swoim ulubionym kraju – Polsce. Opowieść traktuje o losach pewniej Natalii, która swego męża poznaje w kawiarni. Można by rzec, banał, lecz autor w tym spotkaniu kładzie duży nacisk na przeznaczenie. To sok morelowy postanawia, że będą razem. Niefortunnie, nie na zawsze. Po kilku latach wspaniałego małżeństwa, mężczyzna umiera uprawiając poranny jogging. Niespodziewana śmierć tym okrutniejsza, iż niemożliwa do przygotowania na marazm i rozpacz jaka ogarnia osoby trwające niezmiennie na tym padole. Piękna dziewczyna cierpi wiele tygodni, unika kontaktów ze swym szefem, który nieustannie chce jej pomagać, czy bezinteresownie? Niekoniecznie...

Pewnego dnia, owdowiała kobieta wraca do pracy na odpowiedzialne stanowisko w szwedzkiej firmie. Zatraca się zupełnie w kolejnych projektach i idących za nimi obowiązkach. Przyjaciele się martwią, ona sama nie myśli o cierpieniu, więc jest spokojna. Poznaje Markusa, jak gdyby nigdy nic namiętnie go całuje i odchodzi. W firmie zaczynają rozbrzmiewać plotki, wyśmiewane przez dwójkę ludzi między którymi powoli rodzi się miłość.

Przyjemna w odbiorze, porywająca, miejscami komiczna historia miłości trudniejszej od tej pierwszej, wszak po ogromnej stracie, miłości szukającej bezpieczeństwa i stabilności, wiary, że tym razem nie doświadczy już ich samotność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz