czwartek, 5 grudnia 2013

Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika - Stephen King

Wiesław Myśliwski powiedział: ,,Wszyscy jesteśmy pisarzami”. To jakimi twórcami jesteśmy zależy od tego, jak posługujemy się narzędziami ze skrzynki, której zawartość opisał Stephen King w książce ,,Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika.”


Pierwszy i najważniejszy środek do sukcesu literackiego to bardziej niż oczywiste ,,czytanie i pisanie”. Jeśli nie będziesz czytał i analizował, poznawał różnych stylów i gatunków, najprawdopodobniej nie stworzysz nic dobrego. Podobnie jest z pisaniem, dlatego pisz jak najwięcej, chowaj do szuflady, nabierz dystansu i wyślij do redakcji. Nie zdziw się tylko, jeśli odeślą tekst bez słowa. Pisz mimo to, pracuj intensywnie, kreuj i obmyślaj. Czuj! Biegnij truchtem słów, weź rozpęd i zatracając się w materii wyobraźni stwórz coś, czego będziesz pewien. Być może ktoś zechce to przeczytać i nawet jeśli nie wydać to przynajmniej skomentować.

Stephen King nie ogranicza narracji książki do praktycznych wskazówek dla przyszłych literatów. Ogromną jej część stanowi życiorys autora, który pełen anegdot i niewygodnych faktów utwierdza w przekonaniu, że talent to tylko jeden z elementów składowych sukcesu. Przywołując uczucia jakie towarzyszyły Kingowi, kiedy wieszał odpowiedź odmowną publikacji jego tekstu na specjalny hak, autor uświadamia nam, że początki zawsze są trudne. Ujawniając szczegóły przebiegu alkoholowego i narkotycznego uzależnienia tłumaczy, że nawet literacki milioner popełnia błędy, a opisana młodzieńcza tułaczka w towarzystwie samotnej matki, brata i ambicji świadczy o ogromnej determinacji w dążeniu do celu.

Stephen King ma niezwykły dar tworzenia klimatu wokół wydarzeń czy informacji. Potrafi emocjonalnie oddziaływać na czytelnika zarówno kiedy opowiada drastycznie bolesną wizytę u laryngologa jak i wtedy, gdy rozwodzi się nad gramatycznymi zasadami usprawniającymi styl. Sposobem, w jaki przedstawił proces tworzenia zmobilizował mnie do pisania, czytania i wiary w możliwości. Wszyscy Ci, którzy nie wiążą przyszłości z pracą twórczą, powinni przeczytać ,,Pamiętnik” dla świetnie zbudowanych wątków biograficznych.

Książka, która z założenia miała być poradnikiem, jest nie tylko gratką dla pasjonatów pisania jako takiego, ale też autoterapią Stephena Kinga. Oba jej elementy są szalenie ciekawe i warte uwagi, dlatego polecam.


5 komentarzy:

 1. Ooo, tę książkę od dawna mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętnik rzemieślnika - King bardzo skromnie wyraża się na temat swojego literackiego talentu, przyrównując się do rzemieślnika. Czytając jego "Bastion", czy cykl "Mroczną wieżę", wydaje mi się, że śmiało można określić tego twórcę mianem wirtuoza :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę wypożyczyć tę książkę, bo realizuję z uczniami roczny projekt ,,Jak zostać pisarzem":)

  OdpowiedzUsuń
 4. King jest kochany :D

  OdpowiedzUsuń
 5. To raczej ukłon w stronę ludzi o prostych rzemieślniczych zawodach, których Stephen ceni w życiu codziennym. Perfekcja poprzez praktykę i umniejszenie tego czym jest pisanie. Niekoniecznie trzeba posiadać talent, żeby tworzyć porządne teksty, felietony o mocnej strukturze. Wystarczy praktykować niczym w cechu rzemieślniczym, dążyć do perfekcji. Jak ze wszystkim...

  OdpowiedzUsuń